Egy bizonyos életkor felett az emberi test öregedni kezd. Ez a folyamat hatással van a vázrendszerre, az izmokra és az ízületekre is. De meghatározható-e, hogy mikor kezdődnek a valódi gondok?
Az időskori ízületi károsodások legnagyobb hányadát az úgynevezett elsődleges porckopások alkotják, amelyek leginkább a teherviselő ízületeknél (gerincoszlop, csípő, térd, boka) jelentkeznek.
Az ízesülő csontvégeket borító porcréteg elvékonyodik és az ízület mozgástere beszűkül. Ez a legtöbb esetben fájdalommal jár, illetve egyfajta kényszertartás alakul ki. A másodlagos porckopás esetében megfigyelhető valamilyen hajlamosító tényező, mely lehet egy korábbi ízületi gyulladás, sérülés vagy másfajta betegség.
Kalcium – késhet az idő
Bár a legtöbbünknél elkerülhetetlen az öregedéssel járó elsődleges porckopás, mégis tehetünk azért, hogy a tünetek minél később jelentkezzenek. A rendszeres, nem túl megerőltető testmozgás és a megfelelő étrend a két alappillére az „ízületkímélő” életmódnak. Talán az sem meglepő, hogy könnyebb megelőzni a bajt, ha törekszünk a megfelelő testsúlyra.
A szakértők szerint érdemes minél több gyümölcsöt fogyasztani, viszont kerüljük a cukros gyümölcsleveket. A zöldségből napi 40-50 dkg-t javasolnak, különösen a sötét zöldségeket (spenót, brokkoli), narancsszínű zöldségeket (répa, tök) és a szárazbabot, valamint a zöldborsót. Ugyanakkor vannak úgynevezett tiltólistás ételek is, melyeket jobb kerülni, ha óvatosak szeretnénk lenni. Ilyenek a telített zsírsavak (vaj, zsír), transzzsírsavak (kekszek, sütik, cukorkák) és a só, valamint italok közül az alkohol.

Ízületi ringatás – a víz csodákra képes
Az ízületi porcnak egy bizonyos fokú terhelésre szüksége van a megfelelő tápanyagellátáshoz és működéshez. Ha az ízület tartósan nyugalomban van, akkor károsodik a porc, és ennek következményeképp újabb porcsérülés kialakulása várható. A megfelelő sport kiválasztásával sokat tehetünk a porcaink egészségéért. Leginkább ajánlott sportok az úszás, a gyaloglás (nordic walking), illetve az óvatos kocogás. A víz alatti gimnasztika különösen hatékony az általános kondíció és ízületi funkció fenntartására.
Porckopás esetén fontos az állapotnak megfelelő gyógytorna vagy mozgásterápia önállóan történő rendszeres végzése is, hiszen a gyógytornakezelés csak akkor hatásos, ha az ember otthon, gyógytornász jelenléte nélkül is rendszeresen elvégzi a számára kijelölt feladatokat.
Fontos tehát szem előtt tartani, hogy bármennyire ijesztő ez a fajta betegség, tehetünk ellene, késleltethetjük a fájdalmat és az egyéb tüneteket. Ehhez csupán annyit kell tenni, hogy odafigyelünk az életmódunkra és igyekszünk egészségesen élni.